ÖVRIGT / Smycken / Pigtittare 7563039
*
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2012
kl 19:07:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 21:24:04
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
4128 Örhängen
silver, diverse, bruttovikt: ca 10g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:43
-
4112 Ring
14k guld. Med 7 st. Rubiner, Ringmått: 18, Vikt: 2 g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:57
-
4110 Ring
18k guld. Med rubin och 8 st. Diamanter, Ringstorl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:50
-
4109 Ring
18k guld. Trefärgat, med 10 diamanter, 8/8--slipad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
4113 Ring
18k guld. Vitguld, med 9 st. Briljanter, tot. 0,60..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02
-
4111 Ring
18k guld. Vitguld, med blå safir och 12 st. Diaman..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:54
*
Pigtittare
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 21:24:04 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
4128 Örhängen
silver, diverse, bruttovikt: ca 10g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:43 -
4112 Ring
14k guld. Med 7 st. Rubiner, Ringmått: 18, Vikt: 2 g
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:57 -
4110 Ring
18k guld. Med rubin och 8 st. Diamanter, Ringstorl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:50
-
4109 Ring
18k guld. Trefärgat, med 10 diamanter, 8/8--slipad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
4113 Ring
18k guld. Vitguld, med 9 st. Briljanter, tot. 0,60..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02 -
4111 Ring
18k guld. Vitguld, med blå safir och 12 st. Diaman..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:54